PROGRAMI SISTEMET PėR PėRMBARIMIN E MARRėVESHJEVE DHE VENDIMEVE

Ligji për marrëdhëniet detyrimore

Programi SEAD ka pėrkrahur grupin punues pėr hartimin e legjislacionit brenda Ministrisė sė Drejtėsisė i cili ėshtė mandatuar pėr hartimin e ligjit tė rishikuar pėr detyrimet (emėrtimi zyrtar ėshtė Ligji pėr Marrėdhėniet Detyrimore) pėr tė siguruar modernizimin e ligjeve tė Kosovės pėr marrėdhėniet detyrimore pėr tė pasqyruar praktikėn e tashme ndėrkombėtare dhe pėr tė inkorporuar parimet e sė drejtės komerciale tė Bashkimit Evropian. Ky ligj do tė zėvendėsojė ligjin e RSFJ-sė pėr detyrimet tė vitit 1978 i cili tani ėshtė nė fuqi. Ky ligj, i cili pritet tė hyjė nė fuqi nė vitin 2012, zėvendėson disa institucione arkaike me parimet moderne tė Bashkimit Evropian pėr tė drejtėn komerciale.